Kızıltepe Kadını El Ele Veriyor, Bayat Ekmeği Değerlendiriyor
Kızıltepe Kadını El Ele Veriyor, Bayat Ekmeği Değerlendiriyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendilerin himayelerinde devam eden sıfır atık projesine destek vermek adına, Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi ortak çalışmalarıyla “Kızıltepe Kadını el ele veriyor, bayat ekmeği değerlendiriyor” sloganı ile yemek ve tatlı yarışması düzenledi.

“Kızıltepe Kadını el ele veriyor, bayat ekmeği değerlendiriyor” sloganı ile düzenlenen yemek ve tatlı yarışmasında jüri üyelerini Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Sn. Hüseyin Çam, Eşi Sn.Dilek Çam, Mardin Kadın ve Aile Daire Başkanı Sn.Mehtap Bingül, Yöresel Tatlar ve Dobelan Derneği Başkanı Sn.Hikmet Ölçer yer aldı. Çok Amaçlı Toplu Merkezi (ÇATOM), Aile Destek Merkezi (ADEM), Aile Destek Merkezi (ADEM) 2 ve Halk Eğitim Merkezi arasında düzenlenen yarışmada 4 kurum kıyasıya yarıştı. Yarışmaya katılan 8 yarışmacı bayat ekmek ile yaptıkları yemek ve tatlılarda hünerlerini sergiledi.  Yemek ve tatlıların sunumu yapıldıktan sonra her bir yemeğin ve tatlının hikayesi yapan kişi tarafından anlatıldı.

‘Sıfır Atık Projesinde Kızıltepeli Kadınlar Olarak Bizde Varız’

Programda konuşan Hanımefendi Dilek Çam programın önemine değindi. Emine Erdoğan Hanımefendilerin öncülüğünde oluşturulan sıfır atık projesine, Kızıltepeli kadınlar olarak bizlerde varız diyen Çam: “Buna ilk önce bayat ekmeğimizi değerlendirerek başlayalım istedik.  Atıp savuran israf eden bireyler değil bayat ekmeğimizi değerlendiren israfı önleyen bu bilinci oluşturan bireyler olduğumuzu göstermek adına bugün burada bulunmaktayız. Bizler bu bilincin farkındayız ve inşaallah hep beraber bu bilinci herkese aşılayacağız.” dedi.

Yarışmadaki yemek kategorisinde Halk Eğitim Merkezi’nin yapmış olduğu Bayat Aşı yemeği birinci olurken, tatlı kategorisinde ise Aile Destek Merkezi (ADEM) 2 yapmış olduğu İncirli Ekmek tatlısı birinci oldu. Program yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edilerek son buldu.

 

 

 Halkın sesiyiz